Jak wybrać

Jak wybrać? Bardzo dobre pytanie :) Pomimo tego, że w środowiskach ateistycznych mówi się, że „Kościół chyli się ku upadkowi”, katolicy mają coraz więcej możliwości aktywnego zaangażowania się i poznawania swojej wiary. W każdej diecezji w Polsce, co miesiąc odbywają się dziesiątki ciekawych „duchowych inicjatyw”. W tym jarmarku różnorodności, można się jednak pogubić. Mnogość propozycji wprawia w zakłopotanie, jeśli nie wiemy, co kryje się pod konkretnymi definicjami. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie wyjaśnienie różnych typów rekolekcji , dni skupień i konferencji katolickich. Gdy już się z nimi zapoznasz i podejmiesz wstępną decyzję o wyjeździe, to zapraszamy Ciebie do skorzystania z wyszukiwarki / katalogu rekolekcji, by odnaleźć  najbliższą lub najbardziej dogodną terminowo formę pogłębiania Twojej wiary.

Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniem dobrego rozwoju duchowego

Zespół redakcyjny znajdzrekolekcje.pl

 

Jeśli już wiesz, co pragniesz robić, to wejdź do bazy rekolekcji KLIKNIJ

Jeśli wiesz o jakichś rekolekcjach, konferencjach lub dniach skupienia,  to wejdź do generatora „Dodaj rekolekcje / konferencje/ dzień skupienia” KLIKNIJ

Gdy szukasz domu rekolekcyjnego lub domu pielgrzyma, by zorganizować jakieś „duchowe wydarzenie”  to przeszukaj naszą listę uporządkowaną według województw KLIKIJ

 

Konferencja – to spotkanie w którym omawia się jakieś konkretne zagadnienia duchowe, społeczne, socjologiczne, psychologiczne albo teologiczne. W naszym portalu zbieramy konferencje zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Wbrew opiniom wielu osób, Kościół powinien zabierać głos w kwestiach, które są obecne w debacie politycznej i medialnej. Wyrażanie swojego stanowiska przez Kościół, ma na celu nakierowanie jego wyznawców na drogi, które prowadzą do pełnego rozwoju duchowego. To nieprawda, że sprawy życia duchowego można zamknąć pod kluczem w parafialnym kościele. Głęboka wiara wyraża się bowiem na zewnątrz. Zarówno w naszych postawach jak i w tym, co myślimy na różne tematy. Dlatego, jeśli chcesz mieć szeroki i przemyślany światopogląd, to na pewno ta forma duchowego rozwoju jest dla Ciebie.

 

Rekolekcje – to termin bardzo „pojemny”. Jego duchową głębie najlepiej tłumaczy łacińskie słowo, od którego się wzięła definicja „rekolekcje”. Recolligere tłumacząc bezpośrednio, oznacza „zbieranie na nowo” albo powtórnie. Wielu osobom to słowo kojarzy się z re-cyklingiem. To bardzo trafne skojarzenie. W końcu recykling to ponowne wykorzystanie materiałów, by zmniejszyć liczbę odpadów. Podobnie jest w życiu duchownym. Pewne pobożne treści są gdzieś „na dnie” naszego serca i potrzebują ponownego wyciągnięcia na wierzch i pewnej modulacji, by je na nowo przeżyć i wykorzystać dla polepszenia „duchowego stanu”.

W potocznym rozumieniu przez „rekolekcje” rozumie się czas wytężonych, religijnych działań (modlitwa, konferencje, Sakrament Pokuty i Pojednania, adoracja Najświętszego Sakramentu), które skutkują wewnętrzną odnową. Rekolekcje można podzielić na dwa główne rodzaje: parafialne oraz dłuższe. Pierwsze odbywają się przeważnie w dwóch okresach liturgicznych: Adwencie lub Wielkim Poście. Zwyczajowo trwają trzy dni oraz niedzielę (czyli łącznie cztery dni). Dla tych katolików, dla których jest to niewystarczające, różne grupy charyzmatyczne albo indywidualni rekolekcjoniści, organizują rekolekcje wyjazdowe, które mają charakter zamknięty (przyjeżdża się do konkretnego miejsca i w danej grupie osób przeżywa się wyjątkowy czas z Panem Bogiem).  Właśnie do tego typu rekolekcji chcielibyśmy Ciebie zaprosić. Gdy rozejrzymy się w rekolekcyjnych propozycjach w naszym kraju, to naprawdę dla każdego znajdzie się „coś miłego”. Obojętnie na jakim etapie duchowego rozwoju jesteś, możesz w asystencji przygotowanych do tego osób, pogłębić swoją więź z Bogiem. Nie rezygnuj z tego!

 

Spotkanie modlitewne – najkrócej: czas poświęcony na modlitwę we wspólnocie. Aby zrozumieć sens wspólnej modlitwy, warto sięgnąć do słów Pisma świętego:” Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Powyższy  fragment jest dowodem tego, że Pan Bóg zupełnie inaczej patrzy na modlitwę indywidualną, a inaczej na tę, która odbywa się w grupie. Dlaczego tak jest? Pewnie dlatego, że Stwórca zaplanował, byśmy dążyli do Niego razem, a nie w pojedynkę. Starotestamentalny „Lud wybrany” i nowo testamentalny Kościół są tego najlepszym dowodem. Mając to w pamięci, szukajmy miejsc, gdzie możemy razem z innymi omadlać swoje potrzeby jak i całej Wspólnoty wierzących.

 

Inicjatywa internetowa – rzeczywistość bardzo bliska naszej ewangelizacyjnej grupie ewangelizuj.pl Poprzez różne działania internetowe (kanał na YouTube, konto Twitter, grupy i FanPage na Facebooku) staramy się pokazywać, że Ewangelia może naprawdę „rozruszać” nasze zastygłe życie. Słowo Boże zawiera najlepsze inspiracje świata. Dzięki niemu możemy nawiązać relację z najważniejszą Osobą – samym Bogiem. Wiemy, że w tym dziele ewangelizacji nie jesteśmy sami. Różne środowiska ewangelizacyjne są pełne ciekawych pomysłów i inicjatyw, które mogą pięknie owocować. Jeśli więc słyszałeś o jakichś ciekawych, religijnych wydarzeniach w Internecie (rekolekcjach, video, konferencjach) to dodaj je do naszej bazy. No i oczywiście korzystaj z tych, które zostały dodane przez innych. Zobacz jak możemy się nawzajem ubogacać nie ruszając się sprzed komputera. Ta forma jest szczególnie cenna dla tych, którzy nie mogą dojechać do miejsc, gdzie dzieją się różne religijne przedsięwzięcia.

 

Katecheza – słowo kojarzące się z religią w szkole. Można jednak z niej skorzystać nie zasiadając do szkolnej ławki. Przez ten termin rozumie się działania, które pozwalają rozwinąć chrześcijańską wiarę. Słowo to na nowo zagościło w religijnym słownictwie po Soborze watykańskim II. Oznacza ono proces zdobywania doświadczenia religijnego, które nie ogranicza się tylko do intelektualnego poznawania prawd wiary. Jest to termin szeroki, przez który rozumie się zarówno  systematycznie nauczanie jak i pojedyncze spotkania pozwalające zgłębić wybrany temat duchowy.

 

Katolickie sympozjum naukowe – sympozjum od konferencji różni się tym, że przeważnie dotyczy zdecydowanie węższego zakresu tematycznego. Oznacza to, że konferencja może zawierać wiedzę ogólniejszą, wprowadzającą w jakiś temat, zaś sympozjum rozważa subtelności. Dobrze jest znać tę różnicę, ponieważ wiemy, że często „diabeł tkwi w szczegółach”. Warto więc posłuchać wypowiedzi specjalistów z jakieś dziedziny, którzy nie udzielają tylko „suchej wiedzy podręcznikowej”, ale podczas danego spotkania starają się przeanalizować najbardziej bieżące problemy oraz podejmują próbę wytworzenia najbardziej spójnego, jak dotychczas poglądu. Sympozja dopuszczają ponadto do możliwości wymiany „różnicy w zdaniach”, a nie tylko do przedłożenia ostatecznej wiedzy. Może się to okazać bardzo twórcze, ponieważ głosy wielu praktyków zgłębiających konkretne zagadnienia są w stanie nie tylko dać nam odpowiedź na pytanie, ale skłonić nas do twórczego myślenia na temat naszej chrześcijańskiej wiary i różnych czyhających na nas zagrożeń duchowych.

 

Pielgrzymka – patrząc na nią bez wiary, można ją określić, jako podróż do pewnego miejsca. My jednak wiemy, że nie jest to byle jakie miejsce. Ponadto, trud który w to wkładamy, ma nas nie tylko zmęczyć, ale przynieść duchowy owoc. Motywacje do podjęcia pielgrzymki są różne. Jedni udają się w nią, by zadośćuczynić za swoje złe czyny, zaś drudzy by prosić o potrzebne łaski, a kolejni pielgrzymi wyrażają w ten sposób wdzięczność za to, co już otrzymali. Chociaż można pielgrzymować samemu, z racji bezpieczeństwa oraz chęci uczestniczenia w „pielgrzymkowym klimacie”, zachęca się do praktykowania zbiorowej formy. Gdzie można pielgrzymować? Lista sanktuariów i miejsc świętych jest bardzo długa. Do najważniejszych sanktuariów w chrześcijaństwie należą:

Sanktuaria poza Polską: Asyż, Fatima, La Salette, Le Puy-en-Velay, Loreto we Włoszech, Lourdes, Medugorje, Sanktuarium w Guadelupe (w mieście Meksyk), Rzym ( wiele sanktuariów rzymskich), Santiago de Compostela ( w Hiszpanii), Ziemia Święta (liczne sanktuaria Ziemi Świętej), Jerozolima, Montserrat, Altötting, Mariazell, Telgte.

Sanktuaria w Polsce: Jasna Góra (inaczej: Częstochowa – nazwa oddaje mnogość organizowanych do niej pieszych i autokarowych pielgrzymek), Gietrzwałd, Czerna, Kalwaria Pacławska k. Przemyśla, Kalwaria Wejherowska, Wambierzyce (potocznie nazywane: „Śląska Jerozolima”), Bardo, Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, Międzygórze, Krzeszów, Góra Świętej Anny, Święta Lipka, Licheń Stary, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Piekary Śląskie, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Rokitno, Centrum Opatrzności Bożej (Wotum Narodu w Warszawie).

Na koniec, należałoby wspomnieć niby oczywistą rzecz, ale jakże istotną i wpływającą na sposób odbierania pielgrzymki przez obserwatorów jak i przez tych, co się jej podejmują. Pielgrzymka może być przeżyta w różnych formach. Są przecież pielgrzymki autokarowe, pielgrzymki piesze, pielgrzymki rowerowe, pielgrzymki autostopem, pielgrzymki motocyklowe, pielgrzymki samochodowe, pielgrzymki zagraniczne czyli przeważnie długoterminowe jak i te krótsze... Słowem, pielgrzymka może mieć różną postać, ale obojętnie, czy będzie ona piesza, autokarowa czy rowerowa w trakcie niej możemy oddawać chwałę naszemu Stwórcy. Dlatego jeśli czujesz, że jest to Twój typ duchowości, zapraszam do przeszukania bazy rekolekcji i udanie się na pielgrzymi szlak, czyli „rekolekcje w drodze”.

 

Spotkanie edukacyjne (naukowe) – coraz częściej w religii chrześcijańskiej dochodzi do niezrozumiałej „bitwy” między wiarą a rozumem. Jakbyśmy zapomnieli o popularnych, a jakże ważnych słowach św. Jana Pawła II z encykliki Fides et Ratio: „Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie (por. Wj 33, 18; Ps 27 [26], 8-9; 63 [62], 2-3; J 14, 8; 1 J 3, 2)”. Pamiętajmy o tym, że obie te rzeczywistości nie kłócą się ze sobą, lecz powinny są sobą współpracować w dziele pogłębiania naszej wiary. Dlatego zapraszamy Ciebie do uczestniczenia w przeróżnych edukacyjnych spotkaniach, które poruszają tematykę wiary.

 

Rodzaje rekolekcji:

Rekolekcje dla par niesakramentalnych – przez określenie „pary niesakramentalne” rozumiemy osoby, które mają kanoniczną przeszkodę, by zawrzeć sakramentalny związek małżeński. W większości przypadków wynikiem tego stanu jest zawarty już wcześniej związek. Najłatwiej byłoby powiedzieć: „każdy jest kowalem swojego losu” i zostawić te osoby same. Kościół postępuje natomiast inaczej. Rozumie złożoność sytuacji ludzkich i nie chce spisywać nikogo na straty. Dlatego mimo, że nie udziela wszystkim (robi to tylko w wyjątkowych sytuacjach!) stwierdzenia nieważnie zawartego związku sakramentalnego (nie rozwodu, nie mylmy pojęć), chce się opiekować osobami, które zablokowały sobie możliwość przyjmowania sakramentów. Czyni to poprzez różne działania, katechezy, rozmowy, rekolekcje i duszpasterstwa par niesakramentalnych. Poszukaj ich w naszym katalogu rekolekcji, jeśli jesteś w podobnym położeniu. Dzięki tym wydarzeniom zrozumiesz, że mimo Twojej skomplikowanej sytuacji Bóg chce Ciebie obdarzać wieloma łaskami.

 

Rekolekcje wielkopostne – Wielki Post to okres liturgiczny, który przygotowuje do najważniejszych świąt chrześcijańskich – świąt wielkanocnych. Święta Wielkiej Nocy to pamiątka Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim jest to okres od Środy zwanej Popielcową aż do Wielkiego Czwartku. Między Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem jest czterdzieści dni. Ta liczba upamiętnia czterdziestoletnią obecność Narodu Wybranego na pustyni i czterdziestodniowy post Jezusa. Niedziele, które wypadają w tym czasie, z racji na to, że są dniami świątecznymi nie są wliczane do tego okresu. Wielki Post jest traktowany w Kościele, jako czas pokuty i nawrócenia, dlatego duchowość tych dni zaleca trzy rzeczywistości: post, jałmużnę i modlitwę. Znikają wtedy kwiaty zwyczajowo stojące przy ołtarzu. Zmienia się również repertuar pieśni na bardziej pokutne, czyli poruszające wątki mówiące o nawróceniu, chrzcie i odkupieńczej śmierci Jezusa. Wielki Post wyróżnia się także odprawianymi nabożeństwami pasyjnymi, takimi jak: Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.

Powyższe „duchowe działania” to jednak nie wszystko, co możemy w tym okresie liturgicznym zrobić ze swoim życiem wewnętrznym. Te czterdzieści wyjątkowych dni, są okazją do zaangażowania w rekolekcje wielkopostne, które są organizowane w większości parafii oraz do skorzystania z rekolekcji wyjazdowych, które poruszają tematy pasyjne. Być może właśnie tegoroczny Wielki Post okaże się momentem duchowej przemiany? Przejście ścieżkami Drogi krzyżowej czy wyśpiewane Gorzkie żale, mogą przy naszej wewnętrznej dyspozycyjności skruszyć nie jeden mur wrogości i braku przebaczenia...

 

Rekolekcje ignacjańskie- nie da rady odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie, czym są rekolekcje ignacjańskie. Ich wyjątkowa głębia oraz historia wielu pokoleń rekolektantów domaga się, by je przedstawić bardzo szczegółowo. Rekolekcje ignacjańskie zostały bowiem zatwierdzone już w 1548 roku przez papieża Pawła III! Rekolekcje ignacjańskie są związane z postacią św. Ignacego Loyoli, który żył w latach 1491-1556. Założył on zakon Jezuitów. Oryginalną nazwą, jaką nadał rekolekcjom ignacjańskim są: „Ćwiczenia duchowe”. Są to rekolekcje w milczeniu, które uczą nawiązywania relacji z Panem Bogiem i samym sobą poprzez rozważanie Pisma świętego. Ta forma rekolekcji pomaga doświadczyć przedłużonej, osobistej modlitwy. Wyjątkową pomocą są odbywające się w trakcie, rozmowy z osobą towarzyszącą (którą nazywamy kierownikiem duchowym).

Doświadczenie wielu rekolektantów jak i prowadzących rekolekcje wskazuje na to, że poznawanie Boga rozpoczyna się od poznania własnej osoby. Bardzo mądry kierunek. Nie można przecież dobrze spotkać się z Kimś z zewnątrz, jeśli nie nawiązało się kontaktu z samym sobą. Aby tę więź z Bogiem osiągnąć, prowadzący zapraszają biorących udział w rekolekcjach do modlitwy medytacyjnej i kontemplacyjnej. Ponadto, uczą „sztuki rozeznawania”, która ma za zadanie pomagać w podejmowaniu właściwych decyzji oraz dobrej ich realizacji. Szczególnie jest to potrzebne osobom, które aktualnie stoją na rozdrożu i nie wiedzą, którą „życiową drogą” się udać. Dla tych natomiast, którzy są już po wyborze życiowego powołania, pomagają w „nawróceniu”, które zawsze zakłada trud reformy tego, co jest niewystarczająco oddane Bogu.

Najlepszą „reklamę” rekolekcjom ignacjańskim napisał sam ich pomysłodawca. Święty Ignacy Loyola stwierdził, że „Ćwiczenia Duchowe są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”. Czy potrzeba jeszcze jakichś słów, by ukazać fenomen tej formy spotkania ze Stwórcą? Tylko zapisywać się i jechać…

Nim jednak to zrobisz, wiedz, że rekolekcje ignacjańskie są podzielone na Fundament i cztery Tygodnie. Każdy Tydzień trwa około osiem dni, zaś Fundament pięć dni. Ta informacja jest ważna, ponieważ zakłada wejście w systematyczną, ułożoną formację duchową.

Fundament Ćwiczeń Duchowych to jak sama nazwa wskazuje, pierwszy etap rekolekcji ignacjańskich. Ma on na celu wprowadzić w doświadczenie szeroko rozumianego życia duchowego. Czyni to poprzez zapoznanie rekolektanta z różnymi „modlitewnymi metodami”. Do szczególnie charakterystycznych można zaliczyć medytację w stylu ignacjańskim oraz ignacjański rachunek sumienia.

„Fundament” stara się pomóc w odpowiedzi na pytania: Co jest podstawą mojej wiary? Czy wiem, że Bóg obdarzył mnie miłością jako pierwszy, bez mojej zasługi?

Owocami tego czasu są: prawdziwa miłość samego siebie, drugiego człowieka i Stwórcy.

 

Pierwszy Tydzień zwany jest „drogą oczyszczenia” , polega na przemyśleniu podstawowego powołania człowieka. A jest nim, jak wiadomo, więź z Bogiem, która z kolei prowadzi nas do relacji z bliźnimi, sobą samym oraz całym światem.

„Pierwszy Tydzień” stara się pomóc w odpowiedzi na pytania: Gdzie przeżywam chaos w swoim życiu? Czym jest tak naprawdę grzech i zło (jakie są ich konsekwencje)?

Owocami tego czasu są: spotkanie z Bogiem przebaczającym (szczególnie w sakramencie Pokuty i Pojednania).

 

Drugi Tydzień zwany jest „drogą oświecenia”. Polega na prośbie do Pana Boga, by nam się lepiej objawił, a przez stał się dla nas bardziej „dostępny”. Ciężko jest bowiem naśladować Kogoś, kogo się nie zna i nie rozumie. Stanowi to moment przełomowy w duchowości. Zobowiązujemy się do tego, by Jezus był naszym Panem i Mistrzem. Pomocą jest kontemplacja (czytaj: rozważanie) życia i działalności Zbawiciela. Czynimy to jednak w konkretny sposób. Dążymy do tego, by chrystusowy sposób myślenia, odczuwania i postępowania stawał się naszym odbiorem świata.

„Drugi Tydzień” stara się pomóc w odpowiedzi na pytanie: Na jaką drogę powołania jestem wzywany przez Boga? Albo: Gdzie mam się nawrócić, by moja wiara była żywsza?

 

Trzeci tydzień zwany jest „drogą zjednoczenia”. W trakcie niego kontempluje się to, co zrobił Jezus od Ostatniej Wieczerzy aż do momentu, gdy został pochowany w grobie.

„Trzeci Tydzień” stara się pomóc w odpowiedzi na pytania: Czy jestem gotów pójść z Jezusem aż na krzyż? Co to oznacza w moim konkretnym przypadku?

 

Czwarty Tydzień również jest „drogą zjednoczenia”. Idziemy w niej jednak o krok dalej, niż w tamtym Tygodniu. Kontemplujemy Jezusa Zmartwychwstałego.

„Czwarty Tydzień” stara się pomóc w odpowiedzi na pytania: Czy wierzę w moc Zmartwychwstania? Czy wiem, że na Jezusie mogę się oprzeć w momentach przeciwności?

Owocem końcowym ignacjańskich rekolekcji jest tzw. „Kontemplacja dla uzyskania miłości”, która ma za zadanie połączyć „wypracowane” na modlitwie duchowe doświadczenie z tym, co ma miejsce w naszej codzienności. W skrócie: ma ona zwiększyć naszą otwartość na Pana Boga oraz sprawić, że zaczniemy chcieć Go odnajdywać w tym, co robimy.

 

Ramowy plan rekolekcji ignacjańskich składa się mniej więcej z:

- Eucharystii

- wprowadzeń do osobistej modlitwy (podaje je rekolekcjonista)

- około godzinnej, osobistej modlitwy (3-4 razy dziennie)

- rozmowy z kierownikiem duchowym: (ok. 30 min.)

- konferencji duchowej

- Adoracji Najświętszego Sakramentu

- rachunku sumienia

Zbliżając się do końca tego opisu, trzeba podkreślić, że rekolekcje ignacjańskie nie należą do najprostszych dróg rozkochiwania się w Bogu. Niemniej, są nieocenioną pomocą w tym, by uporządkować swoje wnętrze, a przez to inaczej patrzeć na swoją wiarę chrześcijańską. Zdecydowanie powyższe rekolekcje wymagają dojrzałości i równowagi psychicznej i z racji na to, są adresowane głównie do osób dorosłych. Na szczęście, od jakiegoś czasu, dla młodzieży szkół średnich, jest możliwość uczestniczenia w specjalnej formie rekolekcji ignacjańskich ,które nazywają się SZKOŁA KONTAKTU Z BOGIEM.

 

Rekolekcje biblijne – „Biblio, ojczyzno moja, Biblio, moja ziemio polska […]” pisał swego czasu poeta Roman Brandstaetter. Trafił tymi wersetami w sedno sprawy. Słowo Boże jest naszą ojczyzną. W nim odkrywamy ważną część naszej tożsamości. Bez Pisma świętego duża część naszej osobistości i historii jest dla nas niedostępna. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie dlatego, że dopiero dzięki Słowu Stwórcy jesteśmy w stanie dobrze odczytać to, co jest w nas zapisane. Dlatego chrześcijanie nie mają dobrego usprawiedliwienia na lenistwo w czytaniu Biblii. To prawda, że jest to trudne do pogodzenia z pędem naszej codzienności. Dobrze więc sięgać po sposoby i czas, który ułatwi tam głębsze rozważanie wersetów świętego Tekstu. Jedną z propozycji są rekolekcje biblijne. W klimacie ciszy i oderwania od codziennych zajęć, można lepiej zatrzymać się nad przekazem Biblii i odnieść ją do swojego życia. Dlatego, jeśli czujesz, że potrzebuje specjalnych warunków i dobrego kierownictwa po świecie Pisma świętego to zapraszamy Ciebie do znalezienia dogodnego terminu rekolekcji biblijnych.

 

Rekolekcje małżeńskie – „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19,6). Małżeństwo przez was zawarte, ja  powagą Kościoła  katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Takie słowa wypowiada ksiądz na potwierdzenie zawartego związku małżeńskiego. To, co zostało połączone przez Boga nie może być przez nikogo rozdzielane. Niestety wielu grupom i systemom politycznym zależy na tym, by osłabić małżeństwo i rodzinę. Nie możemy się jednak dać zastraszyć! Jedną z metod umacniania małżeństwa i próby wyjścia z przeróżnych kryzysów są rekolekcje małżeńskie. Dzięki byciu razem na modlitwie i rozważaniu treści związanych z sakramentem małżeństwa można zażegnać wiele nieporozumień i napięć. Dlatego, obojętnie czy jesteśmy aktualnie w „dobrych chwilach” małżeństwa, czy raczej w napięciu, trzeba zaryzykować wyjazd na rekolekcje. To ryzyko na pewno się opłaci. Powyższe rekolekcje są prowadzone przez różne duszpasterstwa rodzin jak i przez pojedynczych rekolekcjonistów. Do najbardziej prężnych wspólnot zrzeszających małżeństwa można zaliczyć: Kościół Domowy, Rodziny Jerozolimskie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Wspólnota Święta Rodzina, Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar, Wspólnoty Rodzin Wody Życia (Woda Życia), Equipes Notre-Dame Polska, Wspólnota Małżeństw Kana, Małżeńskie Drogi, Spotkania Małżeńskie, Wspólnota Chemin Neuf, Ogniska Świętej Rodziny, Instytut Rodzin Szensztackich, Ruch Focolari, Wspólnota "Czas dla Rodzin", Wspólnota Emmanuel, Wspólnota "Chefsiba" i wiele wiele innych.

 

Rekolekcje kapłańskie – Nie raz można usłyszeć stwierdzenie typu: „ksiądz to już się tyle rekolekcji w seminarium nasłuchał i naczytał pobożnych i mądrych książek, że ksiądz to już nie musi jeździć na żadne dni skupienia, ani na rekolekcje”. Jest to kłamstwo… Jak to zakłada popularne powiedzenie: „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Podobnie jest z kapłanami. Wiedzy i czasu poświęcanego na modlitwę nigdy nie jest za wiele. Zawsze można czegoś się dowiedzieć, a przez to mieć więcej do powiedzenia innym. Tym bardziej, że kapłani są osobami, które dużo mówią. Nie dlatego, że są „gadułami”, tylko z racji na taką, a nie inną posługę. Nie mogą więc dopuścić do tego, że wypowiedzą już wszystko, co przeżyli z Panem Bogiem.

Kiedyś usłyszałem bardzo mądre słowa pewnego kapłana. Stwierdził on, że ksiądz jest wtedy dobrym kierownikiem duchowym, kiedy sam autentycznie przeżywa swoje życie wewnętrzne. Po to właśnie są organizowane rekolekcje kapłańskie. Są one okazją do zatrzymania na osobistej modlitwie tym, którzy „teoretycznie ciągle się modlą”. Kapłani, sprawmy, by te słowa coraz bardziej stawały się praktyką!

 

Wkrótce opiszemy:

Rekolekcje zakonne

Rekolekcje dla młodzieży -

Rekolekcje z uzdrowieniem wewnętrznym -

Rekolekcje dla uzależnionych od alkoholu -

Rekolekcje wakacyjne -

Rekolekcje ewangelizacyjne -

Rekolekcje modlitewne -

Rekolekcje z pogłębieniem życia duchowego -

Rekolekcje dla zakochanych -

Rekolekcje rodzinne -

Rekolekcje rozeznawania duchowego -

Rekolekcje rozeznania drogi życia -

Rekolekcje o przebaczeniu -

Rekolekcje dla biznesmenów -

Rekolekcje dla aktywnych zawodowo -

Rekolekcje z postem -

Rekolekcje i sesje weekendowe -

Rekolekcje dla służby zdrowia -

 

 

Miejsca duchowego rozwoju:

Dom pielgrzyma -

Dom rekolekcyjny - to ośrodek rekolekcyjny

 

Środowiska chrześcijańskiego wzrostu (wspólnoty katolickie):

Wymienienie różnych prowadzonych przez środowiska katolickie inicjatyw, nie ukazuje pełni piękna Kościoła. Jego różnorodność najlepiej widać we wspólnotach. Tam, poprzez medytację Słowa Bożego, wspólne Eucharystie i modlitwy, wzrasta nasza miłość do Pana Boga. Aby nie ograniczyć Twoich poszukiwań do konkretnych akcji, zapraszamy więc Ciebie do zapoznania się z nazwami różnych katolickich grup charyzmatycznych i wspólnot życia chrześcijańskiego (zarówno dla rodzin, studentów jak i młodzieży). W ramach nich na pewno znajdziesz coś dla siebie :

 

Akcja Katolicka

Apostolstwo Chorych

Civitas Christiana

Comunione e Liberazione

Domowy Kościół

Droga neokatechumenalna

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców

ERM - Eucharystyczny Ruch Młodych

Equipes Notre-Dame

Focolare

Inicjatywa Missio

Katolickie stowarzyszenie "Jezus żyje"

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Klub Inteligencji Katolickiej

Młodzież trzeciego tysiąclecia

Odnowa w Duchu Świętym

Ognisko miłości

Opus Dei

Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich

Przymierze Rodzin

RELaY - Europejska Sieć Chrześcijańska i ENC - Europejska Sieć Wspólnot

Ruch Rodzin Nazaretańskich

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri"

Ruch Światło-Życie (inaczej zwana: Oaza)

Ruch Czystych Serc

Salezjańskie wspólnoty ewangelizacyjne

Szensztacki Związek Kobiet

Szkoła Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego En Christo

Szkoły Nowej Ewangelizacji Redemptoris Missio

Szkoła Nowej Ewangelizacji

Wspólnota Chemin Neuf

Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea

Wspólnota "Emmanuel"

Wspólnota "Jordan"

Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej

Wspólnota "Pustynia w Mieście"

Zgromadzenie Legionistów Chrystusa

 

Ponadto warto szukać wśród wspólnot prowadzonych przez rodzinny zakonne oraz tzw. zakony świeckie:

 

Dominikańskie Bractwo Różańcowe

Dominikańska Rodzina Matki Bożej Bolesnej

Franciszkański Ruch Apostolski

Franciszkański Zakon Świecki

Rycerstwo Niepokalanej

Wspólnoty Młodzieży Franciszkańskiej

Świecki Zakon Karmelitów Bosych

Karmelitański Ruch Ekumeniczny

 

Gdzie rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki i ewangelizacja odbywa się najczęściej?

Na koniec, po opisaniu różnych możliwości zaangażowania się w Kościele, chcielibyśmy Ciebie poinformować, gdzie przeważnie odbywają się powyższe, katolickie inicjatywy. Obejmują one zasięgiem całą Polskę, ale wiadomo, że nie każda diecezja i nie każda parafia, jest w stanie poszczycić się taką samą ilością oraz rozmachem akcji ewangelizacyjnych i rekolekcji. Szczególnymi ośrodkami ewangelizacyjnymi i rekolekcyjnymi są: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Olsztyn, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Ruda Śląska, Kalisz, Płock, Zielona Góra, Rybnik, Tychy, Wałbrzych, Opole, Tarnów, Włocławek, Legnica.

 

 

pintrest.png (4 KB) tumblr.png (942 b) reddit.png (2 KB) about_me.png (430 b) behance.png (1 KB) blog.png (4 KB)

Tagi: dni skupienia, dom pielgrzyma, dom rekolekcyjny, lectio divina, pielgrzymka, rekolekcje, rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje małżeńskie, rekolekcje warszawa, rekolekcje wielkopostne, pielgrzymka, pielgrzymki, sanktuaria, sanktuarium

loading