Pielgrzymki

       Pieszo, na rowerze, autokarem, własnym samochodem, a czasem nawet samolotem – pielgrzymowanie nie jedno ma imię i żadnej z powyższych form nie możemy uznać za najlepszą lub najmniej odpowiednią. Chociaż dawniej miano „pielgrzyma” przypisywano głównie osobom, które na własnych nogach przemierzały krótszą bądź dłuższą trasę, dzisiaj „pielgrzymowanie” nie oznacza tylko przemieszczania się na tzw. „piechotę”.

     Podczas gdy sezon pielgrzymkowy trwa w najlepsze, przyjrzyjmy się temu zjawisku, które nie traci nic ze swojej popularności, wręcz przeciwnie często jest jednym z podstawowych form spędzania wakacji i urlopów. Dlaczego pielgrzymujemy? Dlaczego decydujemy się na mniejszy bądź większy trud podróży do miejsc szczególnego kultu religijnego? Gdyby przeprowadzić sondaż wśród osób, które chociaż raz w życiu odbyły jakąkolwiek pielgrzymkę, zapewne uzyskalibyśmy przeróżne odpowiedzi. Wielu z nas robi to, aby wymodlić konkretne intencje, inni traktują to jako pewnego rodzaju rekolekcje zbliżające do Boga, a są i tacy dla których jest to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu połączona z poznawaniem nowych miejsc i ludzi oraz wyjątkową pielgrzymkową atmosferą, gdzie zwroty „pan” i „pani”, zastępowane są „bratem” i „siostrą”.

     Piesze pielgrzymowanie chociaż nie jest już jego wyłączną formą, wciąż pozostaje tą najbardziej „spektakularną”. U większości z nas wzbudzają podziw pątnicy, którzy decydują się na kilku, a czasem nawet kilkunastodniowe, życie w drodze. Pobudka bladym świtem, maszerowanie w deszczu i upale, bąble i odciski na nogach, a czasem mało komfortowe noclegi to tylko niektóre niedogodności, czekające na tych, którzy decydują się na pielgrzymowanie na własnych nogach. W ostatecznym rozrachunku jednak plusy przewyższają minusy i ze świeczką trzeba by szukać pielgrzymów, którzy po powrocie do domu nie wspominają czasu spędzonego na pielgrzymce jako wyjątkowy i błogosławiony. Sama znam wielu sceptyków, którzy radykalnie zmienili swoje nastawienie, gdy chociaż raz zaryzykowali udział w pielgrzymce. W czym tkwi tajemnica? Kiedy decydujemy się na trud pielgrzymowania, dajemy Bogu pole do działania. Nierzadko zdarza się, że chociaż fizycznie zmęczeni, wracamy umocnieni w wierze i szczęśliwsi. Podążając w grupie ludzi, zjednoczonych w drodze, uczymy się miłości bliźniego i znajdujemy swoje miejsce we wspólnocie. Dlatego też czas spędzony na pielgrzymce nie tylko przybliża do Boga, ale także do ludzi.

    Dla bardziej wybrednych organizuje się coraz więcej pielgrzymek autokarowych. Pośród licznych biur podróży, powstają także biura pielgrzymkowe, które w swojej ofercie ujmują nie tylko polskie sanktuaria, ale również europejskie, a nawet światowe. Pielgrzymki do Fatimy, Lourdes czy Guadalupe nie stanowią już dziś żadnej sensacji. Chyba że ktoś postanowi przemierzać te tysiące kilometrów pieszo. Dużą popularnością cieszą się pielgrzymki autokarowe, ze skrupulatnie przygotowanym planem, obejmujące wizyty w kilku miejscach kultu religijnego. W zorganizowanej grupie lub indywidualnie, autokarem lub samolotem – jak wynika ze statystyk decydujemy się na takie pielgrzymowanie coraz częściej. Jest to także rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów, nie są w stanie podjąć trudu pielgrzymowania pieszego.

    Decydując się na udział w pielgrzymce na pewno powinniśmy rozważyć za i przeciw, biorąc pod uwagę przede wszystkim stan naszego zdrowia, ale także motywacje i cele. Należy pamiętać, że pielgrzymki mają służyć przede wszystkim zbliżaniu się do Boga i Maryi, jako sposób nawracania, ale także forma pokuty i wyrzeczenia. Pielgrzymka, jako metafora życia, które jest ciągłym podążaniem ku niebu, ma nam pomóc w rozwoju duchowym i pogłębieniu relacji z Bogiem. My, Polacy, jesteśmy szczególnie znani z naszej religijności maryjnej. Mamy wiele sanktuariów, bliższych i dalszych, które odwiedzamy rokrocznie. Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Kodeń – to tylko te najpopularniejsze. Pielęgnujmy tę piękną formę kultu, znaną u nas od setek lat. Niech Maryja, nazywana Przewodniczką ku niebu, będzie Patronką naszego pielgrzymowania i otacza nas w drodze opieką. Korzystając z okresu wakacji, przyłączmy się do rzeszy tych, którzy pozostawili przysłowiową kanapę, założyli wygodne buty i wyruszyli na pątniczy szlak.

Redakcja znajdzrekolekcje.pl

Najpopularniejsze miejsca pielgrzymkowe:

 

Santiago de Compostela

Katedra w Santiago de Compostela to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Według tradycji to właśnie tam znajduje się grób jednego z Apostołów – św. Jakuba Większego, który miał głosić Słowo Boże właśnie na Półwyspie Iberyjskim. Już w okresie średniowiecza to hiszpańskie miasto stanowiło jeden z trzech, głównych celów pielgrzymkowych ówczesnej ludności zamieszkującej Europę. Szacuje się, że już wtedy do tego miejsca przybywało nawet milion pątników rocznie. Co ważne, do Santiago de Compostela wiodą liczne szlaki wytyczone na Starym Kontynencie, zwane Szlakami Jakubowymi. Ta przepiękna, romańska katedra jest metą każdego z tych szlaków. Również w Polsce od kilu lat odbudowywane są polskie szlaki św. Jakuba. Należą do nich m.in.: Droga Wielkopolska, Droga Lubuska, Droga Polska. Po przekroczeniu granicy Polski łączą się one z tymi wyznaczonymi w innych państwach europejskich. Na pielgrzymów, którzy decydują się podjąć trud tej wyczerpującej pielgrzymki, czekają po drodze liczne schroniska, bractwa oraz stowarzyszenia św. Jakuba. Warto dodać, że liczba pielgrzymów z Polski rośnie z roku na rok.

 

Fatima

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej to neobarokowa bazylika z 65-metrową wieżą. Niedaleko od niej znajduje się Kaplica Objawień, dokładnie w miejscu, gdzie w 1917 roku Maryja ukazała się trojgu pastuszkom – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Umieszczono tam figurę Matki Bożej Fatimskiej w koronie z umieszczoną w niej kulą, która zraniła św. Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie. Wrażenie robi ogromny, betonowy plac przed sanktuarium, który swoimi rozmiarami dwukrotnie przewyższa plac św. Piotra w Rzymie. Pierwsze objawienie w Fatimie, a dokładnie w dolinie Cova da Iria, miało miejsce 13 maja 1917 roku. Ostatnie zaś 13 października, podczas którego miał miejsce cud wirującego słońca, widoczny dla 70 000 zgromadzonych ludzi. Matka Boża przekazała pastuszkom trzy Tajemnice Fatimskie, które współcześnie są już upublicznione. Pielgrzymując do Fatimy, można także zwiedzić domy Łucji, Hiacynty i Franciszka. Zarówno budynki jak i ich otoczenie pozostaje w stanie niezmienionym od czasów objawień. Uwagę zwraca także znajdujący się po przeciwnej stronie placu kościół Trójcy Przenajświętszej, czwarty pod względem wielkości na świecie.

 

Lourdes

Sześcioma milionami pielgrzymów rocznie może poszczycić się największe we Francji i jedno z największych na świecie sanktuarium maryjne w Lourdes. Historia tego miejsca rozpoczyna się 11 lutego 1858 roku, kiedy to 14-letniej Bernadette Soubirous, późniejszej siostrze zakonnej, ukazała się Matka Boża. Dziś w tym miejscu znajduje się 22 obiekty kultu, które zajmują w sumie 51 ha. Są to m.in.: krypta, czyli pierwszy zbudowany na tym miejscu kościół (przy jego budowie pracował ojciec św. Bernadetty), Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP, Bazylika Różańcowa razem z Placem Różańcowym, Bazylika św. Piusa X (największa z tamtejszych świątyń), kościół św. Bernadetty, Kaplica Pojednania, Kaplica św. Józefa oraz jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc – Grota Massabielle, w której ukazała się Maryja. Ta ostatnia mieści się w skale i liczy sobie3.80 m wysokości, 9.5 m długości i 9.85 m szerokości. W tylnej części groty znajduje się źródło z cudowną wodą, odkryte przez św. Bernadettę Soubirous. Nad główną wnęką groty umieszczona została w 1864 roku figura Matki Bożej z Lourdes. Co ciekawe, jej autorem jest rzeźbiarz polskiego pochodzenia Joseph Fabisch.

 

Guadalupe

To jedno z najsłynniejszych sanktuariów świata odwiedza rocznie 20 milionów pielgrzymów. Chociaż znajduje się ono w Ameryce Łacińskiej, w Meksyku również wielu Europejczyków nawiedza tamtejszą świątynie, która stoi w miejscu, gdzie w 1531 roku Indianinowi kilkakrotnie ukazała się Maryja. Najważniejszym obiektem, stanowiącym „serce” sanktuarium jest Nowa Bazylika, w której umieszczono cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadelupe, odbity na płaszczu Juana Diego. Bazylika wybudowana jest na planie koła o średnicy 100 metrów i może pomieścić 11 tysięcy pielgrzymów. Znajduje się ona przy głównym placu, który zajmuje obszar 30 tysięcy metrów kwadratowych. Na wprost wejścia na plac wznosi się Stara Bazylika, w której kiedyś przechowywano cudowny Obraz. Jej oficjalna nazwa to Kościół Ekspiacyjny Chrystusa Króla. Najliczniejsze tłumy pielgrzymów przybywają do Guadelupe w pierwszych dniach grudnia, kiedy obchodzone jest święto Matki Bożej Królowej Ameryki. Atmosfera rozmodlenia, która trwa nieprzerwanie w tym sanktuarium łączy się wówczas z żywiołowymi obchodami tego święta. Uczestnicy uroczystości ubrani w tradycyjne stroje tańczą i śpiewają na cześć Dziewicy z Gaudelupe.

 

La Salette

To francuskie Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej położone jest w przepięknej okolicy na wysokości 1800 m n.p.m. pomiędzy górą Planeau, a zboczami Gargas i Chamoux. W takich okolicznościach przyrody, w małej górskiej wiosce w południowo – wschodniej Francji, 19 września 1846  roku ukazała się Matka Boża. Świadkami objawień byli pastuszkowie 15-letnia Melania Calvat i 11-letni Maksymin Girauda. W miejscu objawienia wytrysnęło źródełko z cudowną wodą, które znajduje się tam do dzisiaj. Obecnie centralnym punktem jest Bazylika z cudowną Figurą Maryi. Matka Boża z La Salette nazywana jest płaczącą, gdyż dzieci zobaczyły Ją właśnie we łzach i w pozycji siedzącej, tak jak przedstawiona jest na Figurze. W wiosce La Salette warto także zobaczyć zachowane do dzisiaj domy Maksymina i Melanii. Pomimo dosyć trudnego dojazdu do sanktuarium (15-kilometrowa droga z dużą ilością serpentyn) tutejsze sanktuarium odwiedza rocznie setki tysięcy pielgrzymów, w tym także z Polski. Od maja do października nasi rodacy mogą liczyć na pomoc ze strony polskich kapelanów, którzy pełnią w tym miejscu posługę.

 

Ziemia Święta

Szczególnym miejscem i marzeniem pielgrzymkowym jest dla każdego chrześcijanina jest Ziemia Święta. Jest niezwykłym doświadczeniem i przeżyciem przebywanie na terenach związanych z dziejami Jezusa, tam gdzie żył i nauczał i gdzie ponad 2000 lat temu działy się najważniejsze z punktu widzenia każdego wierzącego wydarzenia. To tam znajdujemy się u źródeł chrześcijaństwa. To tam wciąż możemy odnaleźć ślady naszego Zbawiciela. Wybierając się z pielgrzymką do Ziemi Świętej należy zagospodarować w tym celu odpowiednią ilość czasu – mamy bardzo wiele do zobaczenia. Do najistotniejszych celów pielgrzymkowych należą: Bazylika Zwiastowania w Nazarecie, kościół św. Józefa, kościół św. Jana Chrzciciela w Aim Karin, kościół św. Katarzyny, zamek Heroda Wielkiego, Kościół Cudu w Kanie Galilejskiej, Sanktuarium Przemienienia na Górze Tabor, kościół św. Anny, kościół św. Piotra. Przede wszystkim jednak każdy z pielgrzymów chce stanąć w miejscu, gdzie kiedyś narodził się Jezus, gdzie umarł, a po trzech dniach zmartwychwstał. Stąd też najbardziej obleganym przez pielgrzymów miejscem jest Bazylika Narodzenia z Grotą Narodzenia i Bazylika Świętego Grobu.

 

Rzym

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – to powiedzenie wydaje się być aktualne również jeśli chodzi o ruch pielgrzymkowy na świecie. Każdego roku wiele z nad decyduje się na odwiedzenie tego szczególnego miejsca, zwłaszcza odkąd na Stolicy Piotrowej zasiadł papież z Polski. Na terenie Rzymu znajduje się wiele budowli sakralnych, a wśród nich ta najważniejsza – Bazylika św. Piotra. W I wieku według tradycji w tamtym miejscu poniósł śmierć św. Piotr i tam został pochowany. Licznie przez pielgrzymów odwiedzane są także Muzea Watykańskie. Ich najbardziej znanym miejscem jest Kaplica Sykstyńska. Pielgrzymka do Rzymu to także szansa na zobaczenie Ojca Świętego. Okazją ku temu są audiencje, które odbywają się w każdą środę około godz. 10.30 w Auli Pawła Vi lub na Placu św. Piotra. W audiencjach może uczestniczyć każdy, ale wymagane są bilety wstępu. Obowiązkowym punktem programu pielgrzymki do Rzymu dla każdego Polaka powinna być także modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Mieści się on w Kaplicy św. Sebastiana.

 

Jasna Góra

Sanktuarium na Jasnej Górze to miejsce, do którego większość naszych rodaków pielgrzymowało chociażby raz w życiu. Określa się je jako duchową stolicę Polski. To tutaj czeka na każdego Królowa Polski, Matka Boża Częstochowska w swoim Cudownym Wizerunku. Wyjątkowe znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby, prosząc Maryję o uratowanie naszej ojczyzny. Przez wieki Matka Boża opiekowała się polskim narodem, ratując go z wielu opresji. Czyni to do dzisiaj. Co roku przybywa tutaj kilka milionów pielgrzymów. Największe tłumy oblegają wzgórze jasnogórskie w sierpniu, kiedy to z całego kraju przybywają piesze pielgrzymki, aby pokłonić się Matce Bożej. Sanktuarium Jasnogórskie to jednak nie tylko kaplica z Cudownym Obrazem. To m.in. także bazylika, kruchta i kaplica św. Antoniego, Kaplica Pamięci Narodu oraz muzea. Św. Jan Paweł II pielgrzymował tutaj sześciokrotnie podczas swojego pontyfikatu. W 1979 roku powiedział: „Jasna Góra jest nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w Sercu Matki.”

 

Gietrzwałd

Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej należy do jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych Polaków. Chociaż w naszym kraju nie brakuje sanktuariów maryjnych, które licznie rozsiane są od morza do Tatr, to właśnie to miejsce może poszczycić się objawieniami maryjnymi, które zostały jako jedyne na ziemiach polskich zatwierdzone przez Kościół. Miały one miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku wieczorem źródełka pielgrzymi od lat czerpią wodę, którą przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Bazylika i cały zespół zabudowań sakralnych wznosi się na tle malowniczej panoramy wsi, łąk i pól Gietrzwałdu. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Przy sanktuarium mieści się Dom Pielgrzyma. Główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbywają się w niedzielę po 7 września. Natomiast w każdą I sobotę miesiąca w sanktuarium odprawiana jest Msza św. w intencji próśb i podziękowań do Matki Bożej.

 

Licheń

Popularny cel pielgrzymkowy, jakim jest sanktuarium w Licheniu, to obszar o powierzchni prawie 100 hektarów. Sercem tego miejsca jest oczywiście Bazylika z Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Namalowany został on w drugiej połowie XVIII wieku przez nieznanego z imienia i nazwiska artystę. Łączy się z historią objawień Matki Bożej niedaleko Lichenia Tomaszowi Kłossowskiemu i Mikołajowi Sikatce. Jesienią 29 września 1852 roku obraz Matki Bożej przeniesiono do kaplicy w Licheniu. Następnie niemal 150 lat znajdował się w kościele św. Doroty. Został koronowany w 1967 roku przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Sanktuarium licheńskie to nie tylko największa w Polsce bazylika i kościół św. Doroty. Na licznie przybywających tutaj pielgrzymów czeka także Kaplica Krzyża Świętego, poświęcone 14 sierpnia 1968 roku źródełko, Golgota (kamienna góra z labiryntem przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb) oraz Las Grąbliński, w którym miały miejsce objawienia Matki Bożej. Do sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki, organizowane są tutaj rekolekcje dla różnych stanów i środowisk. Na terenie sanktuarium funkcjonuje Biuro Obsługi Pielgrzyma, a cała infrastruktura przystosowana jest do przyjęcia dużej ilości pielgrzymów. Główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Licheńskiej  odbywają się 2 lipca.

 

Kraków – Łagiewniki

Sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach należy nie tylko do najpopularniejszych ośrodków kultu w Polsce, ale na całym świecie. Można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to światowa stolica Miłosierdzia Bożego. Miejsce to rozsławiła św. siostra Faustyna Kowalska, która przebywała w tutejszym klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz św. Jan Paweł II. Centralnym miejscem jest tutaj kaplica z obrazem „Jezu ufam Tobie” oraz relikwie wcześniej wspomnianych świętych. Ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów pielgrzymów sanktuarium znacznie rozbudowano. Do 2002 r. powstała dwupoziomowa bazylika i Dom Duszpasterski, w którym mieszczą się hotel, restauracja, kawiarnia, sala konferencyjna i poradnia "Miłosierdzia", w której udzielane są porady w zakresie duchowym, psychologicznym i prawnym oraz dotyczące uzależnień. Bazylikę podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski w sierpniu 2002 roku poświęcił Jan Paweł II oraz dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Obecnie rocznie przybywa tutaj ok. 2 milionów pielgrzymów z całego świata, a wśród nich kolejni papieże: Benedykt XVI i Franciszek. Największe natężenie pielgrzymkowe przypada w kwietniu, maju i czerwcu, po święcie Miłosierdzia, obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w sierpniu, wrześniu i na początku października, kiedy przypada liturgiczna uroczystość św. Faustyny). Z sanktuarium sąsiaduje Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które również warto odwiedzić.

 

Piekary Śląskie

Obraz Matki Bożej Piekarskiej zasłynął łaskami już w XII wieku. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem było jednak ustąpienie epidemii cholery w Tarnowskich Górach w 1676 roku, co nastąpiło po odbyciu pielgrzymki przez mieszkańców do piekarskiej świątyni. Podobny cud wydarzył się także w 1880 roku, kiedy to Maryja ocaliła mieszkańców Pragi, po tym jak cesarz Leopold sprowadził obraz z Piekar i rozkazał go nieść ulicami miasta. Wkrótce arcybiskup praski potwierdził cudowność wizerunku. Dziś Piekary Śląskie z Bazyliką NMP i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. Każdego roku do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Największą popularnością, a co za tym idzie największą liczebnością cieszą się Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców w  maju oraz Pielgrzymka Kobiet w sierpniu. Piekary Śląskie z roku na rok stają się coraz prężniej działającym i coraz istotniejszym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce. Do obsługi pielgrzymów powstało tam Centrum Pielgrzymkowe oraz Dom Pielgrzyma. Warto wspomnieć także o Kalwarii Piekarskiej, zbudowanej w latach 70-tych XX wieku. Mieści się ona na wzgórzu Cerkwica i składa się z 14 kaplic drogi krzyżowej, 15 kaplic różańcowych i kościoła Przemienienia Pańskiego.

 

loading