Wspólnoty i duszpasterstwa /

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci (PKRD) /

Powrót
niedziela 01 października 2017, 6 lat temu

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci (PKRD)

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci to ruch założony w Polsce w 1997 roku. Założycielką jest Magdalena Buczek, która w wakacje bawiąc się z koleżankami i kolegą na podwórku, w odpowiedzi na ich pomysł założenia „gangu”, zaproponowała im codzienną, wspólną modlitwę różańcową. Po zakończeniu wakacji, z racji zajęć szkolnych dzieci nie mogły się codziennie spotykać, dlatego każde z nich modliło się w domu o ustalonej godzinie, łącząc się z pozostałymi członkami koła różańcowego. We wrześniu Magda Buczek wybrała się ze swoją mamą na pielgrzymkę autokarową do sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej. W drodze powrotnej, pielgrzymi odwiedzili siedzibę Radia Maryja w Toruniu. Spotkany tam dyrektor rozgłośni, o. Tadeusz Rydzyk, zapytał Magdę o minione wakacje. Wówczas ona opowiedziała o Podwórkowym Kole Różańcowym. Dyrektorowi bardzo spodobała się ta inicjatywa i zachęcił dziewczynkę, aby opowiedziała o tym w radiu. Od tego momentu Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci zaczęły dynamicznie się rozwijać, powstając w całej Polsce, a także poza jej granicami. Na początku lutego 1998 roku Magdalena Buczek poprowadziła na antenie Radia Maryja pierwszą audycję o PKRD. Do dziś audycję dotyczącą PKRD można słuchać w Radiu Maryja i oglądać w Telewizji Trwam w każdą sobotę o 19:30. 21 III 1999 roku odbyła się I Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę. Tradycja ta trwa do dzisiaj. Z roku na rok przybywa członków Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Obecnie do tej wspólnoty należy ponad 140.000 członków z Polski i 31. krajów świata. Ta inicjatywa dotarła do takich państw jak: Brazylia, Indie, Madagaskar, Tanzania czy Wyspy Salomona.

Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci może założyć każde dziecko, ewentualnie osoba dorosła, która kocha Matkę Bożą i zobowiązuje się do codziennej modlitwy.  Ważne, aby każde PKRD miało swojego opiekuna, którym będzie osoba dorosła: kapłan, siostra zakonna, katecheta, rodzic lub inna osoba dorosła.  Gdy Koło jest już utworzone opiekun sporządza listę członków z podanym imieniem, nazwiskiem, adresem, datą urodzenia oraz danymi opiekuna Koła, przesyła na adres: magda@pkrd.pl, bądź przez zakładkę http://www.pkrd.pl/index.php/kontakt , a następnie otrzymuje przesyłkę z legitymacjami oraz potrzebnymi materiałami. Jeżeli członkowie Koła nie mogą codziennie spotykać się na modlitwie to wtedy ustalają sobie godzinę, o której będą odmawiali różaniec tam, gdzie się znajdują, łącząc się duchowoz pozostałymi osobami. Członek PKRD powinien także pamiętać o niedzielnej Eucharystii i co miesięcznej spowiedzi świętej. Z kolei obowiązkiem opiekuna koła jest organizowanie spotkań formacyjnych, podczas których nie zabraknie wspólnej modlitwy, ale także zabawy czy wyjazdów na pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.

Bez względu na to czy jesteś dzieckiem, czy masz może już swoje dzieci, możesz stać się założycielem Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci w swoim środowisku, albo w swojej rodzinie. Mając na uwadze wezwanie i prośbę Maryi, która błaga wszystkich o odmawianie różańca, włączmy się w tę modlitwę, która ma moc zmieniać świat. Już od dziecka można pomagać Matce Bożej w ratowaniu świata. Potrzeba naprawdę tak niewiele. Członkowie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, jak sami przyznają, dostrzegają owoce tej modlitwy również w swoim osobistym życiu. Pamiętajmy, że przez różaniec możemy uprosić wiele łask.

loading