Czytelnia /

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – porozmawiaj z Ukrzyżowanym /

Powrót
piątek 17 listopada 2017, 6 lat temu

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – porozmawiaj z Ukrzyżowanym

 

14 września obchodzimy święto, które często nam umyka, a które przecież zwraca naszą uwagę na jedną z najistotniejszych prawd naszej wiary. Pan Jezus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Od tamtego dnia symbol dwóch skrzyżowanych belek stał się znakiem rozpoznawczym chrześcijan na całym świecie. Krzyż z symbolu haniebnej śmierci, przez wszystkich omijany, przeistoczył się w znak zwycięstwa. Na przestrzeni wieków ukształtowały się różne formy przedstawienia krzyża. Niektóre z nich posiadają własną niepowtarzalną formę.

      Jednym z najstarszych symboli chrześcijaństwa jest tzw. Krzyż jerozolimski. Jest symbolem Ziemi Świętej. Stanowi nawiązanie do pięciu ran Pana Jezusa. W Cesarstwie Bizantyjskim i pierwotnym chrześcijaństwie był niejednokrotnie wpisywany w koło, które miało odzwierciedlać wszechświat. Bywa też nazywany kosmicznym. Współcześnie używany jest jako oficjalny symbol Kustodii Ziemi Świętej, czyli jednej z prowincji zakonu franciszkanów.

        Najbardziej znanym jest z kolei Krzyż Łaciński, znany też jako krzyż chrześcijański lub crux ordinaria (krzyż zwykły). Krzyże w takiej podstawowej formie znajdujemy obecnie w każdym chrześcijańskim domu, w miejscach pracy i przede wszystkim w kościołach.

         Kolejnym rodzajem jest krzyża jest ten o tajemniczej nazwie Chi Rho. Jest to krzyż złożony z dwóch liter greckich Χ (chi) i Ρ (rho), od których zaczyna się słowo Chrystus (Χριστος). Znany też pod nazwą Chrismon, od "monogram Chrystusa", lub krzyż Konstantyna, ponieważ ten rzymski cesarz używał symbolu chi rho jako swojego godła. Źródła potwierdzają, że jego żołnierze ruszyli do walki, mając tarcze opatrzone niebiańskim znakiem Bożym, monogramem chi–rho. Tworzyły go dwie splecione greckie litery: chi (X) oraz rho (P). W ikonografii chrześcijańskiej stały się one później symbolem Chrystusa.

         Specjalny rodzaj krzyża zarezerwowany został dla głowy Kościoła Katolickiego. Mowa tutaj o Krzyżu Papieskim. Do podstawowej formy dołączono jeszcze jedną dwie nieduże poprzeczki u góry. Trzy poprzeczki krzyża reprezentują potrójną rolę papieża w Kościele jako Biskupa Rzymu, Patriarchy Zachodu i Następcy Św. Piotra.

        Rozpoznawalną współcześnie formą krzyża jest także Tau. Jego nazwa wywodzi się od litery Τ (τ) (tau). Znany też jako krzyż egipski, crux commissa lub krzyż św. Antoniego. Dzisiaj używany powszechnie przez zakon franciszkanów.  

        Bez względu na to jaką formę przybiera krzyż, jego przekaz i znaczenie pozostaje niezmienne. Ojcowie Kościoła mówili o kosmicznym znaczeniu krzyża, którego ramiona obejmują wszystkie czasy i narody, a pionowa belka łączy niebo i ziemię. Krzyż przypomina, że śmierć i cierpienie nie są ostatecznym wymiarem ludzkiego życia, ponieważ jego drugą stroną jest zwycięstwo zmartwychwstania i triumf nad śmiercią.

 

Zobacz różne typy krzyży:

 

logo - krzyze.pl - producent krzyży.jpg (55 KB)

Zbliża się czas kupna szkolnych katechizmów. A może by wybrać takie? 

Żyjemy w miłości Boga

Przyjmujemy Pana Jezusa

Przyjmujemy Pana Jezusa - podręcznik i ćwiczenia

Kochamy Pana Jezusa

loading