Czytelnia /

Krzyż benedyktyński - głębia chrześcijańskiej symboliki /

Powrót
sobota 04 listopada 2017, 6 lat temu

Krzyż benedyktyński - głębia chrześcijańskiej symboliki

krzyż benedyktyński1.jpg (101 KB)                        Krzyż benedyktyński

Znakiem szczególnym krzyża benedyktyńskiego jest wpisany w niego medalik św. Benedykta, patrona Europy i patrona dobrej śmierci. Św. Benedykt znany jest głównie jako założyciel Zakonu Benedyktyńskiego i autor jego znanej Reguły, będącej mistrzowskim przykładem równowagi i mądrości. Według tej reguły żyje dziś wiele zakonów, zwłaszcza benedyktyni i cystersi. W 1964 roku, Ojciec Święty Paweł VI ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Papież wymienił wtedy trzy słowa - klucze, które charakteryzują postawę św. Benedykta i jego duchowych synów i córek: Krzyż - Pług - Księga. Poprzez tę „triadę” Benedykt przyniósł chrześcijańską kulturę ludom zamieszkałym od Morza Śródziemnego do Skandynawii, od Irlandii aż do Polski. Krzyż to znak zbawienia, na którym ujawnia się największa Miłość. Pisał Paweł VI: Przez Krzyż, to jest przez prawo Jezusa Chrystusa umocnił i polepszył urządzenie życia prywatnego i publicznego.

 

krzyż benedyktyński2.jpg (102 KB)            krzyż benedyktyński3.jpg (107 KB)             krzyż benedyktyński4.jpg (143 KB)

Według niektórych tradycji medalik ów pochodzi z czasów, w których żył św. Benedykt. Zasłynął jednak w XI w. dzięki cudownemu uzdrowieniu, jakiego doznał młody człowiek ukąszony przez węża. Żadne leki nie odniosły skutku i chory był już w agonii. Wtedy we śnie ujrzał starca, w którym rozpoznał św. Benedykta. Święty dotknął jego rany krzyżem, który trzymał w ręce i choroba znikła bez śladu. Wkrótce człowiek ten został mnichem, a niedługo potem wstąpił na tron papieski jako Leon IX. Krzewił kult św. Benedykta i sam został też kanonizowany. Medalik został upowszechniony w XVII wieku dzięki św. Wincentemu a Paulo. W roku 1742 papież Benedykt XIV zatwierdził medalik, na którym widniał wizerunek św. Benedykta z krzyżem w ręku, błogosławiącego lub trzymającego wskazujący palec na wargach. W 1880 r. papież bł. Pius IX udzielił odpustu tym, którzy pobożnie go noszą. Medalik krzyżowy upowszechnił się w całej katolickiej Europie i był czczony jako pewna ochrona przed szatanem. Przez całe wieki wkładano go do grobów. Było to związane z czcią, jaką otaczano św. Benedykta - patrona dobrej śmierci.

Medalik ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax – Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B – Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L – Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D – Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł – dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem). Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).

 

logo - krzyze.pl - producent krzyży.jpg (55 KB)

 

Zbliża się czas kupna szkolnych katechizmów. A może by wybrać takie? 

Żyjemy w miłości Boga

Przyjmujemy Pana Jezusa

Przyjmujemy Pana Jezusa - podręcznik i ćwiczenia

Kochamy Pana Jezusa

loading