Wspólnoty i duszpasterstwa /

Ruch Czystych Serc ( RCS ) /

Powrót
czwartek 08 grudzień 2016, 3 lata temu

Ruch Czystych Serc ( RCS )

LOGO_RCS_2.jpg (12 KB)

Ruch Czystych Serc to katolicki ruch, zainicjowany w Polsce przez czasopismo „Miłujcie się!”, założone w 1975 r. przez ks. Tadeusza Myczyńskiego w celu rozpowszechniania tzw. ABC Społecznej Krucjaty Miłości sformułowanej przez Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pod koniec lat 80. polską młodzież zaczęła zalewać fala demoralizacji, głównie ze strony popularnych, młodzieżowych czasopism. Redakcja czasopisma sprzeciwiła się temu i postanowiła odpowiedzieć zawiązaniem ruchu propagującego czystość przedmałżeńską. RCS stanowiło też nawiązanie do międzynarodowego ruchu True Love Waits, który został zainicjowany w 1993 roku w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 2000 r. redakcja czasopisma zaczęła wysyłać do osób decydujących się na życie w czystości specjalne błogosławieństwo, a od roku 2001 zaczęto wpisywać do specjalnej Księgi Czystych Serc nazwiska osób deklarujących życie miłością Chrystusa. Określenie Ruch Czystych serc zostało użyte po raz pierwszy w czasopiśmie „Miłujcie się!” w 2. numerze w 2002r. Patronką Ruchu jest bł. Karolina Kózkówna, której męczeńska śmierć w obronie czystości stała się inspiracją do jego założenia.

Do Społecznej Krucjaty Miłości w Duchu Ruchu Czystych Serc może przystąpić każdy po spełnieniu kilku warunków:

  1. Gotowość do wypełnienia wszystkich zobowiązań zawartych w Modlitwie Zawierzenia RCS, do których należą: codzienna modlitwa, czytanie Słowa Bożego, regularne przystępowanie do Sakramentu Pokuty, systematyczna praca nad sobą we wszystkich sferach życia.
  2. Odmówienie Modlitwy Zawierzenia RCS w stanie łaski uświęcającej po przyjęciu Komunii Świętej.
  3. Przesłanie swojego zgłoszenia o przystąpieniu do RCS do redakcji czasopisma „Miłujcie się!”, aby dokonany został wpis do Księgi Czystych Serc.
  4. Codzienne odmawianie Modlitwy Zawierzenia RCS.

Kiedy słyszę RCS, natychmiast się uśmiecham. Dlaczego? Bo od ponad roku jestem w ich szeregach, a na serdecznym palcu mojej prawej dłoni lśni srebrny pierścień bł. Karoliny, który może przyjąć każdy, dla kogo czystość to skarb i duma, a nie przeżytek, jak zdaje się przekonywać nas współczesny świat. Ruch Czystych Serc jest dla wszystkich, również dla tych, którzy w przeszłości utracili czystość, ale przyjąwszy na nowo miłość Jezusa, dostali drugą, a może już kolejną szansę. Ruch Czystych Serc to w większości młodzi, którzy pragną zachować czystość do ślubu i ofiarować ją jako najpiękniejszy dar miłości swojemu współmałżonkowi. Ja jednak chciałabym zachęcić do przyłączenia się do RCS, osoby którym się to nie udało, ale mają pragnienie zaczęcia wszystkiego od nowa. Wokół młodych ludzi czai się mnóstwo zagrożeń, które na zewnątrz pięknie i zachęcająco opakowane, ostatecznie przynoszą ból i złamane serce. Chyba większości z nas nie jest to obce. „Choćby twoje grzechy były jak szkarłat, nad śnieg wybieleją” – mówi jednak do nas Pan Bóg. Dzięki Jego miłości i miłosierdziu odzyskujemy godność dziecka Bożego. Dzięki Panu Jezusowi możesz zacząć na nowo, co więcej, On pragnie uleczyć Twoje rany swoją uzdrawiającą Miłością. RCS to nie tylko czystość przedmałżeńska, to także, a może przede wszystkim czystość serca! Niech dodatkową zachętą będą dla Ciebie słowa św. Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali.” Z własnego doświadczenia wiem, że RCS jest ku temu olbrzymią pomocą i mobilizacją. Nie czekaj! Pozwól Panu Jezusowi przemieniać swoje serce!

Opracowała: Magdalena Pawełczyk

loading