Wspólnoty i duszpasterstwa /

Oaza - Ruch Światło – Życie /

Powrót
wtorek 08 listopad 2016, 3 lata temu

Oaza - Ruch Światło – Życie

 oaza.png (83 KB)

Oaza/Ruch Światło – Życie jest ruchem odnowy Kościoła, zrzeszającym wszystkie stany, począwszy od młodzieży, poprzez dorosłych i całe rodziny, aż do kapłanów i zakonników. Jego twórcą , założycielem i pierwszym moderatorem krajowym był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921 -1987). Ruch Światło - Życie powstał i rozwija się w Polsce a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami: na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi, Łotwie.  Każdy z członków przechodzi w ramach oazy właściwą swojemu stanowi formację duchową. Ma ona na celu wychowanie dojrzałych chrześcijan, znajdujących miejsce we wspólnocie, jaką jest Kościół. Nazwa Ruch Światło – Życie to nawiązanie do celu tego ruchu. Uczestnictwo w nim ma na celu uformowanie „nowego człowieka”, którego życie będzie napełnione Bożym światłem. Został stworzony specjalny program 10-ciu drogowskazów nowego człowieka.

Należą do nich:

  1. Jezus Chrystus
  2. Maryja Niepokalana
  3. Duch Święty
  4. Kościół
  5. Słowo Boże
  6. Liturgia
  7. Modlitwa
  8. Świadectwo
  9. Nowa kultura
  10. Agape

Wyróżnia się 3 etapy drogi formacyjnej członków Oazy: Ewangelizacja, katechumenat i diakonia. Etapy te realizowane są poprzez kilkunastodniowe oazy rekolekcyjne oraz uczestnictwo w małych grupach formacyjnych, które spotykają się raz w tygodniu.

Symbolem członków Ruchy Światło – Życie jest tzw. foska - starochrześcijański symbol ułożony przy pomocy dwóch tworzących krzyż greckich słów: fos (światło) i dzoe (życie) splecionych literą omega.

Niewątpliwą zaletą Oazy jest jej uniwersalność – każdy może znaleźć swoje miejsce w tej wspólnocie, bez względu na wiek czy stan cywilny. Wszyscy przechodzą formację duchową, która opiera się na zawierzeniu całego swojego życia Jezusowi Chrystusowi i uznaniu Go za jedynego Pana i Zbawiciela. Pragniesz podjąć taką decyzję? A może jeszcze się wahasz? W obu przypadkach odpowiedzią na Twoje pragnienia i wątpliwości jest Oaza! We wspólnocie ludzi wierzących, otwartych na innych, będziesz mógł rozwinąć swoją relację z Bogiem i podjąć jedyną, właściwą decyzję. Formacja duchowa prowadzi również do posługi w ramach tzw. diakonii. Ruch Światło – Życie oferuje Ci tutaj całą ich gamę. Chcesz dzielić się Słowem Bożym i zdobywać ludzi dla Chrystusa? Wybierz diakonię ewangelizacji. Lubisz śpiewać, a Twoi znajomi zachwycają się Twoim śpiewem? Czeka na Ciebie diakonia muzyczna. A może marzysz o wyjeździe na misję? Będziesz miał taką możliwość z diakonią misyjną. Te i szereg innych rodzajów posług na chwałę Boga ma do zaoferowania Ruch Światło – Życie. To przede wszystkim jednak szansa na ogromny duchowy wzrost oraz bycie częścią wspólnoty, która pragnie uwielbiać Boga i dzielić się Jego światłem z innymi.

Opracowała: Joanna Zielińska

loading