poniedziałek 11 września 2017, 6 lat temu

Legion Maryi

Legion Maryi to międzynarodowy, katolicki ruch apostolstwa świeckich. Jego początki sięgają 1921 roku. Wówczas to powstała pierwsza wspólnota legionowa w Dublinie, w Irlandii. Jej założycielem był młody urzędnik Frank Duff, z którego inicjatywy w przeddzień uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, grupa młodych ludzi zebrała się, aby zastanowić się nad tym jak mogą rozszerzać Królestwo Boże. Przez pierwszych 7 lat Legion Maryi funkcjonował tylko na terenie Irlandii. Później jednak jego działalność rozprzestrzeniła się na cały świat. Obecnie wspólnota ta obejmuje swoim zasięgiem 163 kraje. W 1948 roku dotarła także do Polski. W naszym kraju w szeregach Legionu Maryi skupia się ponad 25 tysięcy członków.

     Swoją nazwę Legion Maryi zawdzięcza starożytnemu Rzymowi, gdzie legionem określano ówczesną armię charakteryzującą się niezłomnością ducha. Także Legion Maryi jest swoistego rodzaju armią, która pod przewodnictwem Matki Bożej zdobywa dusze dla Jezusa. Celem Legionu jest szerzenie chwały Bożej, co urzeczywistnia się poprzez modlitwę i ewangelizację. Jest to także służba bliźnim, poprzez m.in. odwiedzanie osób samotnych i chorych, opiekę nad kaplicami i kościołami, rozpowszechnianie prasy katolickiej, wsparcie modlitewne itd. Formacja członków Legionu Maryi opiera się przede wszystkim na cotygodniowych spotkaniach modlitewnych. Osoby przynależące do wspólnoty kształtują swoją relację z Bogiem i Maryją także poprzez różnego rodzaju dni skupienia, rekolekcje, pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, w tym wrześniową, ogólnopolską Pielgrzymkę Legionu Maryi na Jasną Górę, itp.

    Członkiem Legionu Maryi może zostać każdy katolik, bez względu na wiek czy wykształcenie. Jedynym warunkiem jest miłość do Matki Bożej i gotowość do spełniania obowiązków związanych z przynależnością do Legionu Maryi. Jeśli więc pragniesz zostać żołnierzem Matki Bożej i nie boisz się podjąć wraz z Nią i pod Jej opieką walki o zbawienie swoje i innych, Legion Maryi czeka właśnie na Ciebie! Twoim orężem będzie modlitwa, sakramenty i Słowo Boże, a mając za przewodniczkę Maryję możesz spodziewać się wielu wygranych bitew w szeregach Niepokalanej.

Hymn Legionu Maryi:

Hej w górę serca, niech brzmi pieśń,
A ty ją wietrze w niebo wznieś,
Matce Kościoła u stóp złóż,
Ten skromny wieniec wiernych dusz.
Ref:
Maryjo, o Niepokalana,
Hołd składa Tobie Legion Twój,
Za nami wstawiaj się u Pana,
W słoneczne dni i pośród burz.


My Tobie chcemy wierni być,
Z Jezusem w sercu zawsze żyć,
Na tym padole pośród łez,
Jego naukę braciom nieść.
Ref:
Maryjo, o Niepokalana...

A gdy przestanie serce bić,
Wiemy, że przy nas będziesz Ty,
Zawiedziesz nas do szczęścia bram,
Byśmy śpiewali w niebie tam.
Ref:
Maryjo, o Niepokalana...

 

      Rycerstwo Niepokalanej to ruch maryjno – apostolski założony w 1917 roku z inicjatywy św. Ojca Maksymiliana Kolbego. Jako główny pomysłodawca tego ruchu sformułował cel jego funkcjonowania: „Starać się o nawrócenie grzeszników, heretyków, schizmatyków, a najbardziej masonów i o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.” W marcu 1919 roku papież Benedykt XV udzielił członkom Rycerstwa Niepokalanej ustnego błogosławieństwa, a niedługo potem pisemne błogosławieństwo dał wikariusz generalny franciszkanów o. Dominik Tavani. Oficjalnego zatwierdzenia przez Kościół dokonał 2 stycznia 1920 kard. Bazyli Pompilj. Niedługo potem św. Maksymilian Kolbe wrócił do Polski, gdzie w Krakowie przy bazylice franciszkanów powstała pierwsza w naszym kraju wspólnota Rycerstwa Niepokalanej. Dla prężniejszego rozwoju stowarzyszenia ojciec Kolbe zaczął wydawać pismo „Rycerz Niepokalanej”. Niewiele później założył także pod Warszawą nowy klasztor, który nazwał Niepokalanowem. 17 października 1997 r. Rycerstwo Niepokalanej zostało zatwierdzone przez Watykan jako stowarzyszenie publiczne międzynarodowe. Idea Rycerstwa Niepokalanej, realizuje się w wielu krajach świata, wydając w ponad 20 wersjach "Rycerza Niepokalanej", zakładając radiostacje i ośrodki telewizyjne. Liczy obecnie około 3 mln członków.

      Członkiem ruchu może zostać każdy po spełnieniu 3 podstawowych warunków: Oddanie się całkowicie NMP Niepokalanej jako narzędzie w Jej niepokalanych rękach , noszenie "Cudownego Medalika”, wpisanie się do Ksiąg Rycerstwa w siedzibie kanonicznie zatwierdzonej. Każdy Rycerz powinien wyróżniać się takimi cechami jak: szlachetność, pobożność, honor, wierność, hart ducha i odwaga tj. świadectwo życia polegającego na łączności z Maryją. Św. Maksymilian Kolbe przewidział także trzy stopnie realizacji celu, uczestnictwa w Rycerstwie Niepokalanej. Są to: M1, M2, M3. Różnią się one stopniem zaangażowania w działalność wspólnoty i rodzajem formacji w jej ramach.

      Czy marzyłeś kiedyś, aby zostać rycerzem, który walczy w słusznej sprawie? Choć wydawałoby się, że czasy, kiedy wykonywanie tego rodzaju zajęcia minęły bezpowrotnie, okazuje się, że nic bardziej mylnego! Możesz zostać rycerzem Maryi i co więcej, możesz walczyć w najsłuszniejszej ze wszystkich spraw. Chodzi tutaj przecież o nawrócenie – Twoje własne, bliskich Ci osób oraz tych, których nie znasz, ale jesteś do nich posłany. Musisz zacząć walkę od siebie. Codzienne uczestnictwo w Eucharystii, regularna spowiedź, modlitwa różańcowa, czytanie Słowa Bożego to tylko kilka podstawowych strategii. Propaguj oddanie Niepokalanej, rozdawaj Cudowny Medalik – zachęcaj innych do rozwijania swojej wiary. Bądź rycerzem Maryi!

loading