Wspólnoty i duszpasterstwa /

Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC) /

Powrót
poniedziałek 11 września 2017, 6 lat temu

Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC)

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest to ruch i program propagowania abstynencji zapoczątkowany przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło – Życie. Stanowi on odpowiedź na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków. Krucjata została ogłoszona w obecności papieża podczas Jego pierwszej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Pierwowzorem KWC była Krucjata Trzeźwości, której Centralę zlikwidowała Służba Bezpieczeństwa w 1960 roku. Krucjata może poszczycić się własnym hymnem, którym jest pieśń pt. „Serce wielkie nam daj”. Posiada ona także herb Krucjaty i ikonę krzyża. Patronami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka są św. Stanisław ze Szczepanowa, św. Maksymilian Kolbe oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

      Celem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest pomoc ludziom w uwolnieniu od uzależnień, głównie alkoholowego, poprzez zawierzenie siebie i swojego życia Panu Jezusowi. Podjęcie decyzji o abstynencji od alkoholu członków Krucjaty jest darem miłości i odpowiedzialności za dobro innych ludzi. Jest to także forma zadośćuczynienia za grzechy pijaństwa, ale także formowanie własnego charakteru i praca nad sobą. Przynależność do KWC opiera się na pisemnej  deklaracji, która trafia do Księgi Czynów Wyzwolenia. Krucjata funkcjonuje we wszystkich polskich diecezjach. Kontakt można nawiązać poprzez wspólnoty Ruchu Światło – Życie. Istnieją dwie formy składania deklaracji: na okres 1 roku (po jego upływie osoba staje się kandydatem do KWC) oraz na czas przynależenia do KWC (przez co staje się członkiem Krucjaty). Formy działania członków KWC to m.in. spotkania modlitewne i formacyjne, pielgrzymki, organizowanie uroczystości i imprez towarzyskich bez alkoholu, rekolekcje, pomoc osobom dotkniętym nałogiem alkoholowym, działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy Krucjaty odmawiają „modlitwę zawierzenia” zamieszczoną na deklaracji, którą ułożył ks. Franciszek Blachnicki. Jest ona skierowana do Niepokalanej Matki Kościoła.

      Jeśli nie brak Ci odwagi by iść pod prąd we współczesnym świecie, Krucjata Wyzwolenia Człowieka zaprasza Cię w swoje szeregi. W świecie, którym alkohol jest powszechnie dostępny, miliony ludzi są od niego uzależnione, a wiek pierwszego zetknięcia się z alkoholem gwałtownie i przerażająco spada, możesz być Bożym świadkiem i wojownikiem. Świadectwem swojego życia, modlitwą i wyrzeczeniem możesz podjąć walkę o  społeczeństwo wolne od nałogu alkoholowego. Aby mogły zajść zmiany na lepsze, trzeba zacząć od siebie. Jeśli nie boisz się wyzwań, chcesz pracować nad sobą i przede wszystkim leży Ci na sercu dobro ludzi, których masz wokół, dołącz do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Pokaż, że życie bez alkoholu jest jak najbardziej możliwe, co więcej jest piękne. Deklaracja abstynencji to także znak miłości do ojczyzny, która potrzebuje ludzi trzeźwych, wolnych i odpowiedzialnych za przemianę stylu życia całego narodu.

loading