Czytelnia /

Różaniec - czym są różańcowe koraliki? /

Powrót
środa 18 stycznia 2017, 7 lat temu

Różaniec - czym są różańcowe koraliki?

różaniec modlitwa.jpg (12 KB)

Sznur – dłuższy lub krótszy – połączonych ze sobą koralików – drewnianych, kryształowych, z cennego kruszcu lub z tworzywa sztucznego, w różnych kolorach. Ten przedmiot zna każdy z nas. Co więcej, wszyscy mamy go w domu, przynajmniej jeden, a niekiedy więcej. Różaniec – najpopularniejsza, a jednocześnie najtrudniejsza modlitwa. Wymaga więcej czasu, skupienia i otwartego serca niż każda inna modlitwa.

     Nazwa „różaniec” pochodzi z języka łacińskiego, gdzie rosarium oznaczało ogród różany. Modlitwa ta powstała w średniowieczu i była znana jako Psałterz Najświętszej Maryi Panny. Przez długi czas odmawiano trzy części Różańca: radosną, bolesną i chwalebną. Dopiero w 24 rocznicę swojego Pontyfikatu papież Jan Paweł II ogłosił List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, którego tematyką był  Różanie Świętym, w którym ustanowił okres od października 2002 do października 2003 - Rokiem Różańca oraz wprowadził do tej modlitwy nową część – Światła. Od tamtej pory różaniec składa się z 4 części i 20 tajemnic. Różaniec jest rozważaniem życia naszego Zbawiciela, od momentu zwiastowania Jego narodzin, aż po zesłanie Ducha Św. Różaniec to także przyglądanie się życiu Maryi, Matki Jezusa, którego zwieńczeniem jest ukoronowanie Jej na Królową nieba i ziemi.

     Tak jak ewoluowała modlitwa różańcowa, tak zmieniała się forma samego różańca jako przedmiotu, który służy nam do liczenia poszczególnych odmawianych modlitw. Obecnie różaniec przybiera formę nie tylko sznura połączonych ze sobą koralików. Mamy do wyboru mniejszą formę – dziesięć paciorków wraz z krzyżykiem, którą możemy nosić na ręce jako bransoletkę czy też różaniec w formie obrączki. Dostępne są także różańce w formie plastikowej karty z odpowiednią liczbą uwypukleń zamiast paciorków. Różaniec często jest także pamiątką przywożoną z różnych sanktuariów, przede wszystkim maryjnych. Szczególne znaczenie ma ten, otrzymany od Ojca Świętego. Należy jednak pamiętać, że samo przechowywanie różańca i traktowanie go jak amuletu nie jest postawą prawdziwego chrześcijanina. Różaniec i jego urozmaicona forma ma nas przede wszystkim motywować do modlitwy i budowania więzi z Maryją i Jej Synem.

Opracowała: Magdalena Pawełczyk

Zobacz ciekawe dewocjonalia na:

chrzest, komunia,  dewocjonalia.jpg (47 KB)

loading