Czytelnia /

Malarstwo religijne, czyli „malowane pomoce” dla głębszego przeżywania... /

Powrót
wtorek 14 marzec 2017, 1 rok temu

Malarstwo religijne, czyli „malowane pomoce” dla głębszego przeżywania życia duchowego…

 Obrazy religijne mają swoje miejsce w większości polskich domów. Są świadectwem wiary i zewnętrznym przejawem kultu. Mają one przeróżne rozmiary. Od malutkich obrazików, aż po malowidła wielkich rozmiarów. Wykonane są różną techniką. Czasami nawiązują do słynnych dzieł „świeckiego malarstwa”, a czasami są całkowicie nowatorskimi wytworami. W wielu miejscach są traktowane jako elementy dekoracyjne domów. Jednak w większości przypadków, ich obecność świadczy o wierze gospodarzy domu.

    Obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany z inspiracji samego Jezusa, jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych wizerunków jakie mamy w domach. Równie często na ścianach polskich domów wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Idąc tym tropem możemy dojść do wniosku, że jako Polacy czujemy szczególną więź, z tym co polskie. Wizerunek Matki Bożej z Jasnej Góry – Królowa Polski oraz obraz „Jezu ufam Tobie”, z którym ściśle związana jest słynna, polska święta – siostra Faustyna Kowalska, są tego najlepszymi dowodami. Zapewne nie będzie zbyt śmiałym stwierdzenie, że żaden polski dom nie może obyć się bez tych religijnych przedmiotów.

    Jakie funkcje, oprócz świadectwa wiary, spełniają obrazy sakralne w naszym domu? Myślę, że przede wszystkim są one jednym z głównych czynników budujących religijną atmosferę domu. Nie tylko zachęcają do modlitwy, ale prowokują w nas myśli dotyczące Boga i religii. Czasem jedno spojrzenie na twarz Maryi z obrazu wystarczy, aby przypomnieć sobie o czułej trosce Matki Bożej, która jest także naszą Matką. Czasem jedno spojrzenie na wizerunek Jezusa miłosiernego wystarczy, aby wyszeptać ciche „Jezu, ufam Tobie” wśród natłoku codziennych zajęć. Już małe dzieci, które dopiero zaczynają naukę mówienia, wskazując swoim małym paluszkiem na obraz, przeżywają swoje pierwsze doświadczenie Pana Boga i wiary, która dopiero ma się rozwijać. W domach wielu z nas wiszą  obrazki, które stanowią pamiątkę pierwszej Komunii św., bez względu na to ile lat upłynęło od tamtego dnia. Obrazy religijne to także często prezenty, które otrzymaliśmy z okazji chrztu, ślubu czy innego ważnego wydarzenia w naszym życiu. Szczególne znaczenie mają te, które zostały poświęcone.

    Zawieszając na ścianach naszych domów kolejne religijne obrazy i ikony pamiętajmy, aby nie stały się one jedynie elementem dekoracyjnym, tzw. dodatkiem, który ma pasować do wystroju wnętrza. Estetyka i piękno obrazu, choć z pewnością istotne, nie są przecież sednem ich obecności. Najpiękniejszy obraz to ten, przed którym zginamy kolana w modlitwie. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomaganie nam w kierowaniu swoich myśli ku Bogu, Matce Najświętszej i świętych, których prosimy o wstawiennictwo. Niech będą one również wyrazem naszej wiary dla tych, którzy nas odwiedzają.

 Opracowała: Magdalena Pawełczyk

Zobacz ciekawe dewocjonalia na:

chrzest, komunia,  dewocjonalia.jpg (47 KB)

loading