Czytelnia /

Gromnica , czyli świeca "od burzy"... /

Powrót
wtorek 31 styczeń 2017, 1 rok temu

Gromnica , czyli świeca "od burzy"...

gromnica.jpg (17 KB)

Święto Ofiarowania Pańskiego częściej znane jest nam jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Co roku 2 lutego wybierając się na Mszę św. w tym dniu, zabieramy ze sobą świece gromniczne, potocznie nazywane gromnicami. Choć zwyczaj ten ostatnio nieco zanika, wciąż w wielu parafia święcone są w ten dzień te wyjątkowe świece. Co ciekawe, Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzono w Jerozolimie już w II połowie V wieku. Odbywała się wówczas procesja z zapalonymi świecami. Najprawdopodobniej tam też je wprowadzono, by później zwyczaj ten rozpowszechnił się na całym świecie.

     Święto Matki Bożej Gromnicznej ma swoje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze. Z gromnicą wiąże się wiele legend i podań, przenikniętych miłością i zawierzeniem Maryi. Nasz naród znany z głębokiego kultu maryjnego, z pośród wszystkich świąt ku czci Matki Boskiej najuroczyściej obchodził święto Matki Boskiej Oczyszczenia, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Poświęcone gromnice były dawniej w wyposażeniu każdego z domostw. Uważano Matkę Bożą Gromniczną za opiekunkę zagród i ludzi, chroniącą przed napaścią wilków, które czaiły się w lasach. Po powrocie z kościoła gospodarz obchodził z zapaloną świecą obejście i błogosławił swoje podwórko, pole i zwierzęta. Czynił gromnicą także znak krzyża nad drzwiami domu, aby zabezpieczyć go od burz i nawałnic.

     Do dziś w niektórych domach nadal zapalana jest gromnica w czasie burz i nawałnic. Gestem tym podkreślamy naszą wiarę w opiekę Matki Bożej. Gromnica ma swoje zastosowanie także, wówczas gdy ktoś umiera. Bliscy zapalają wtedy gromnice i modlą się przy konającym, ufając w to, iż Matka Boża będzie przy nim przy jego śmierci. W symbolice liturgicznej płonąca świeca gromniczna oznacza Jezusa, który sam powiedział o sobie: "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8,12). Mając na uwadze, iż to światło w naszych rękach oznacza płomień żywej wiary, starajmy się nie tylko dbać o zewnętrzne symbole, ale starajmy się przede wszystkim pielęgnować to Światło w swoim sercu.

Opracowała: Magdalena Pawełczyk

Zobacz ciekawe dewocjonalia na:

chrzest, komunia,  dewocjonalia.jpg (47 KB)

loading