Czytelnia /

Chcesz być poświęcony? Kropidło i kropielnica… /

Powrót
sobota 28 stycznia 2017, 7 lat temu

Chcesz być poświęcony? Kropidło i kropielnica…

kropidło.jpg (201 KB)         kropielnica.jpg (97 KB)           kropidło 2.jpg (11 KB)

 

Chcesz być poświęcony? Kropidło i kropielnica…    

 Jak wygląda kropidło wie każdy z nas. Najczęściej z tym przyrządem liturgicznym wyglądającym jak miotełka lub kulka z otworami, spotykamy się w kościele podczas nabożeństw, kiedy ksiądz kropi nas wodą święconą lub święci pokarmy w Wielką Sobotę. W domach używamy go najczęściej podczas wizyty duszpasterskiej, kiedy na stole przykrytym obrusem oprócz krzyża i świec stawiamy także naczynie z wodą święconą i kropidło, które później użyje odwiedzający nas kapłan.

      Z kropidłem związany, nie tylko z nazwy, jest także inny przedmiot – kropielnica. Możemy ją znaleźć w kościołach, tuż przy drzwiach. Wielu z nas wchodząc i wychodząc ze świątyni umacza dłoń w wodzie święconej, która wypełnia kropielnicę. Rzadziej kropielnice spotkamy w domach. Chodź obecnie należy to do przeszłości, dawniej obecność małej kropielniczki, przy drzwiach wejściowych nie była niczym nadzwyczajnym. Sama pamiętam małą kropielnicę z rzeźbą Matki Bożej Częstochowskiej w domu mojej babci.

     O ile kropidło i kropielnica nie jest dla nas niczym tajemniczym, o tyle sam obrzęd pokropienia wodą święconą bądź umoczenia dłoni w kropielnicy i wykonanie znaku krzyża może być dla niektórych niejasny. Po co to robimy i czego jest symbolem? Wierni, wchodzący do kościoła, zanurzający rękę w kropielnicy z wodą święconą i czyniący znak krzyża podkreślają przynależność do Jezusa Chrystusa. Ten gest ma nam także przypominać sakrament Chrztu św., który przyjęliśmy. Sama woda święcona symbolizuje oczyszczenie z grzechu pierworodnego. Podobne znaczenie ma pokropienie nas wodą przez kapłana. Jak mówi nam Katechizm Kościoła Katolickiego jest to podkreślenie faktu, iż jesteśmy dziećmi Bożymi i możemy wejść w uczestnictwo ofiary Chrystusa, który nas odkupił przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Pokropienie wodą święconą, które ma miejsce podczas wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą, to także uświęcenie nas i naszych domów oraz oddalenie szatana.

   Zarówno kropielnica jak i kropidło mają swoje zastosowanie w przypadku wody święconej. Aby taką się stała wymaga poświęcenia. Obrzęd ten odbywa się głównie podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę oraz w niedzielę Chrztu Chrystusa. Pamiętajmy, że będąc chrześcijaninem warto być świadomym obrzędów i gestów, aby w pełni rozumieć ich znaczenie i właściwie do nich podchodzić.

Opracowała: Magdalena Pawełczyk

Zobacz ciekawe dewocjonalia na:

chrzest, komunia,  dewocjonalia.jpg (47 KB)

loading